Mesaj gönder
Bizimle iletişim kur

İlgili kişi : Jenny Xing

Telefon numarası : 86-13537553465

Naber : +8613537553465

Free call

Su geçirmez IP derecesi

June 27, 2023

hakkında en son şirket haberleri Su geçirmez IP derecesi

Üreticiler genellikle ürünlerini "toza dayanıklı" veya "neme dayanıklı" olarak tanımlar.Bu iddiaları desteklemek için ürünlere bir IP derecelendirmesi verilebilir.Ama bu ne demek?

  

"Su geçirmez", "hava koşullarına dayanıklı", "toza karşı korumalı" ve diğer sayısız varyasyon gibi terimler görmeye alışkınız.Ürün pazarlamacılarına mesajlarını iletmek için pek çok yol sunarken, bu terimler geri kalanımız için büyük bir kafa karışıklığına yol açabilir.Suya dayanıklı telefonum yağmurdan benim kadar iyi korunuyor mu?hava koşullarına dayanıklı Bluetooth kulaklık?İkisinden birini yanımda tüplü dalışa götürebilir miyim?(Not: Lütfen telefonunuzla asla tüplü dalış yapmayın.)

Neyse ki, bu ürünleri standart bir derecelendirme ölçeğine göre karşılaştırmanın bir yolu var.Bu ölçek, Uluslararası Elektroteknik Komisyonu tarafından belirlenen heyecan verici bir şekilde “IEC Standardı 60529” olarak adlandırılmıştır.Halk arasında, havalı sokak adıyla bilinir: IP derecelendirmesi (veya IP kodu).

Gerçekte ne anlama geldiğine bakalım.

IP derecesi nedir?

IP'nin açılımı "Giriş Koruması” ve bir cihazın hem katı nesnelerden hem de sıvılardan ne kadar iyi korunduğunu ölçer.Bir IP derecelendirmesi şöyle görünebilir:

 

IP57

Gördüğünüz gibi iki rakamdan oluşuyor.İlk rakam bize ürünün katı maddelerden ne kadar iyi korunduğunu anlatır.İkincisi ise suya dayanıklılık ile ilgili.Derecelendirme ne kadar yüksek olursa, ürün o kadar iyi korunur.

 

IP derecelendirmesi, yalnızca sertifikalı, bağımsız bir şirket tarafından özel testlerden geçen bir ürüne resmi olarak verilir.Yani - hayır - bir şirket, öyle hissettiği için bir ürüne kendi IP derecelendirmesini tokatlayamaz.

Şimdi her bir rakamın tam olarak neyi temsil ettiği hakkında konuşalım.

Katı nesnelerden ve tozdan koruma

 

İlk hane 0–6 arasında değişir ve katı parçacıklardan korunmayı yansıtır.

 • IP0X: Ürünkorumalı değilherhangi bir fiziksel temas veya nesneye karşı
 • IP1X: Yalnızca nesnelerden korumalı50 mm'den büyük.Elinizi yanlışlıkla bu ürüne sokmazsınız, ancak yine de örneğin parmağınızı kolayca sokabilirsiniz. Muhtemelen yapmamalısınız.
 • IP2X: Herhangi bir nesneden korumalı12,5 mm'den büyük.Bu artık parmakları da içeriyor.
 • IP3X: Şeylerden korunan2,5 mm'nin üzerinde, çoğu aleti ve kalın telleri içerir.
 • IP4X: Her şeyden korumalı1 mm'den büyük.
 • IP5X:toza dayanıklı.Bir miktar toz geçebilir, ancak ürüne zarar vermek için yeterli olmayacaktır.
 • IP6X: "Kimse geçemez!"Bu ürüntamamen toz geçirmez.

sudan koruma

 

İkinci basamak 0–9 arasında değişir ve ürünün sudan ne kadar iyi korunduğunu gösterir.

 • IPX0: Ürün sunarözel koruma yoksudan
 • IPX1: Suya dayanabilirdikey olarak damlarürünün üzerine
 • IPX2: Ürüne çarpan suya karşı dayanıklıdır15° açıdaveya daha az.
 • IPX3: Su spreylerini alabilir60°'ye kadar.
 • IPX4: Su sıçramalarına karşı dayanıklıdır.herhangi bir yön.
 • IPX5: Sürekli bir direnebilir,düşük basınçlı su jeti spreyi.
 • IPX6: Direnebiliryüksek basınçlı, ağır spreylersuyun.
 • IPX6K: Su jetlerine dayanabilirson derece yüksek basınç.Nadiren kullanılmış.
 • IPX7: Batırılabilir1 metreye kadar30 dakika suda.
 • IPX8: Batırılabilir1 metreden daha derin.Kesin derinlik üretici tarafından belirtilir.
 • IPX9K: direniryüksek basınçlı, yüksek sıcaklıklı spreyleryakın mesafeden.tarafından dikte edilen çok özel bir durumayrı standart.Nadiren kullanılmış.

İlginç bir şekilde, IPX7 ve IPX8 daha düşük derecelendirmelerle "istiflenmez".Bu nedenle, IPX8 derecesine sahip bir ürün su altında bir süre yaşayabilir, ancak yine de yandan püskürtülen sudan zarar görebilir.Bir ürün her iki senaryodan da sağ çıkabilirse ikili bir derece alır – örneğin IPX6/IPX8.

Bir ürünün IP derecelendirmesi yoksa ne olur?

"Peki ya bu üründe IP derecelendirmesi yoksa?Bu şirketin bana yalan söylediği anlamına mı geliyor?Bana biraz ıvır zıvır mı satmaya çalışıyorlar?!"öfkeyle soruyorsun.

Şart değil.

Bunun anlamı, bir ürünün bu özel IP testinden geçmediğidir.Bir ürünün, örneğin su geçirmezlik açısından test edilmesi, ancak toza dayanıklılık açısından test edilmesi alışılmadık bir durum değildir.Bu durumda üzerinde tam anlamıyla “IPX7” gibi bir derecelendirme olabilir.Burada “X”, “0” ile aynı değildir.Bu, üreticinin ürünü katılardan koruma için özel olarak test etmediği anlamına gelir.

Şirket farklı bir sertifika veya derecelendirme standardı için gittiyse, IP derecelendirmesi de eksik olabilir.Ürünün suya veya toza dayanıklı olduğunu kanıtlayan diğer kalite işaretlerine bakın.

Bizimle temasa geçin

Mesajınız Girin

info@futuretechsafe.com
+8613537553465
+8613537553465
86-13537553465